BİZ KİMİZ

Teknik El Makina, 1963 yılında silah bakım ve onarım amaçlı kuruldu. İlerleyen yıllarda silah yapım ve onarım işlevinin azalması aynı dönemde de Kahramanmaraş’ta tekstil sektörünün gelişmesi bizleri yeni bir iş sahasına girmeye yöneltti. Gelişen tekstil sektörüyle paralel olarak tekstil makinalarının yedek parça ihtiyacı ortaya çıkmış oldu.

• Teknik El Makina işte tam burada devreye girdi ve bu yedek parça sorununu çözmek için kolları sıvadı. Teknik El Makina; tekstil makinaları yedek parçaları üretimi yanında kuyumculuk, gıda gibi çok çeşitli sektörlerin makina ve parça üretiminde de faaliyetlerini sürdürmektir. Tecrübeli kadrosu ve ileri görüşlülüğü ile tüm Türkiye’ye hitap eden Teknik El Makina kendisini her geçen gün geliştirerek teknolojiye ayak uydurmaktadır.

• Teknik El Makina, müşterisinin üründen memnun olmasının firma başarısını yansıttığına inanmaktadır. Bu nedenle üretim ve ürünün niteliklerinde sürekli değişimi ve yeniliği hedef alarak çalışmalarını bu alanda kanalize etmekte,teknoloji ve ekipmanların kullanımında her yeniliğe azami önem vermektedir.

01. Vizyonumuz

Teknik El Makine firması olarak vizyonumuz her zaman en kaliteli ürünü en kısa sürede üretmektir. Sektörde isim yapmış olan firmamız sizlere en uygun çözümü hızlı bir şekilde sunmaktadır.

02. Misyonumuz

Misyonumuz, sektörde öncü firma olmaktır. Daima en iyi olmaya yönelik gayretimiz durmaksızın devam etmektedir. İşimizden memnun müşterilerin sayısı misyonumuza emin adımlarla ilerlediğimizin göstergesidir.

03. Değerlerimiz

Değerlerimiz, Kahramanmaraş’ta yaptığımız işlerde en kaliteli işi yapan firma olmak ve bu minvalde devam etmektir. Bu uğurda çalışmalarımız durmaksızın devam etmektedir.

04. Hedeflerimiz

Hedeflerimiz, işimizi büyütmek ve daha ileriye emin adımlarla yürümektir. Bu kapsamda açtığımız yeni işletmelerimiz ile işlerimizin kapsamını ve yoğunluğunu arttırmış bulunmaktayız.

Şirket Tarihçesi

1963 yılında kurulan firmamızın tarihçesine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

2010

Objectively innovate empowered

Proactively envisioned multimedia based expertise and cross-media growth strategies. Seamlessly visualize quality intellectual capital without superior collaboration and idea-sharing. Holistically pontificate installed base portals after maintainable products. Phosfluorescently engage worldwide methodologies with web-enabled technology.

2011

Completely pursue scalable customer

Collaboratively administrate turnkey channels whereas virtual e-tailers. Objectively seize scalable metrics whereas proactive e-services. Seamlessly empower fully researched growth strategies and interoperable internal or “organic” sources. Credibly innovate granular internal or “organic” sources whereas high standards in web-readiness. Energistically scale future-proof core competencies vis-a-vis impactful experiences. Dramatically synthesize integrated schemas with optimal networks

2012

Globally incubate standards compliant channels before scalable benefits

Credibly innovate granular internal or “organic” sources whereas high standards in web-readiness. Energistically scale future-proof core competencies vis-a-vis impactful experiences. Dramatically synthesize integrated schemas with optimal networks.

Interactively procrastinate high-payoff content without backward-compatible data. Quickly cultivate optimal processes and tactical architectures. Completely iterate covalent strategic theme areas via accurate e-markets.

2013

Proactively envisioned multimedia based expertise and cross-media growth strategies.

Phosfluorescently engage worldwide methodologies with web-enabled technology. Interactively coordinate proactive e-commerce via process-centric “outside the box” thinking.

2014

content of a page when looking

Synergistically evolve 2.0 technologies rather than just in time initiatives. Quickly deploy strategic networks with compelling e-business. Credibly pontificate highly efficient manufactured products and enabled data. Dynamically target high-payoff intellectual capital for customized technologies. Objectively integrate emerging core competencies before process-centric communities.

2015

Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages and more recently

Progressively maintain extensive infomediaries via extensible niches. Dramatically disseminate standardized metrics after resource-leveling processes objectively pursue diverse catalysts.

Board Of Directors

Credibly reintermediate backend ideas for cross-platform models. Continually reintermediate integrated processes through technically sound intellectual capital. Holistically foster superior methodologies without market-driven best practices. Distinctively exploit optimal alignments for intuitive bandwidth. Quickly coordinate e-business applications through revolutionary catalysts for change. Seamlessly underwhelm optimal testing procedures whereas bricks-and-clicks processes.

Nicholas Pierce

CEO/Founder

Elizabeth Gardner

Managing Director

Bobby Stewart

Dept. Director